niedziela, 9 maja 2010

Złote Zasady Oszczędzania


Większość ludzi myśli w styczniu o oszczędzaniu- zaczął się Nowy Rok, po świętach jesteśmy spłukani, w środku zimy marzymy o wakacjach...

Jak się do tego zabrać?
Jak się zmusić do oszczęzania gdy wokół same wyprzedaże?
Jak się zdyscyplinować?

Po pierwsze i najważniejsze- trzeba wyznaczyć sobie CEL.
Po co ja tak naprawdę chcę oszczędzać?
Czy oszczędzanie dla samego oszczędzania ma sens?

Dobra rada- wyznaczaj cele, które są SMART- skonkretyzowane, mierzalne, ambitne, realistyczne i określone w czasie np. schudnę 5 kg w ciągu najbliższych 3 miesięcy, będę oszczędzała 300zł miesięcznie do wakacji na lokacie oszczędnościowej 6% żeby mieć kasę na wakacyjny urlop

Najłatwiej jest powiedzieć "Gdybym zarabiała dwa razy więcej to wtedy bym mogła oszczędzać".
Następnym często spotykanym stwierdzeniem jest "Oszczędzani jest ważne...muszę zacząć oszczędzać...może zacznę od przyszłego miesiąca...albo za dwa miesiące, tak za dwa miesiące to będzie dobry termin" jasne...

Jeśli ktoś nie zacznie TERAZ nie zacznie NIGDY
. Między innymi dlatego cel musi być realistyczny, jeśli cel jest nierealistyczny jest niemożliwy to rozpoczęcia, czyli niewykonalny.

Oszczędzanie to NAWYK.
W Chinach na przykład nie ma Zakładu Utylizacji Składek, nie ma systemu społecznego, dzięki któremu tak jak w Polsce mamy darmową edukację, darmową opiekę medyczną, emeryturę itd. Jeśli ktoś nie oszczędza i wszystko przejada to nic nie ma. Jeśli ktoś CHCE coś mieć, uczyć się, rozwijać, być przygotowanym na ewentualną chorobę, mieć za co żyć na starość musi oszczędzać, a raczej nie MUSI bo nikt nikogo siłą do oszczędzania nie zmusi. Trzeba po prostu CHCIEĆ i wiedzieć po co się chce.
Lepiej oszczędzać po jakąkolwiek małą kwotę miesięcznie niż CZEKAĆ np. na podwyżkę, wzrost zarobków, wakacje, święta, nowy rok, wyjście za mąż, urodzenie dziecka itd.
Przykład- Oszczędzając po 100 zł miesięcznie przez 30 lat uzyskasz więcej niż wpłacając raz na rok 1200zl. (przy założeniach takiego samego oprocentowania oraz kwoty początkowej=0)

Podsumowując:
Jeśli chcesz oszczędzać napierw wyznacz sobie CEL- pomyśl na czym Ci zależy i dlaczego. Następnie zacznij działać już TERAZ. Wyrób w sobie NAWYK oszczędzania.

Złote zasady oszczędzania mówią, że:

* należy oszczędzać min 10% ze swoich przychodów

Powiesz „To niemożliwe”. A gdybyś zarabiał on przyszłego miesiąca o 10% mniej to byś przeżyła?

Jeśli tak to warto, żeby te 10% było oszczędzane.

Te 10% możesz odkładać np. na konto oszczędnościowe, do którego specjalnie nie wyrobiłeś karty, a bank jest tak daleko że nie dasz rady się do niego dostać. Choć zawsze istnieje ryzyko, że pieniądze z konta oszczędnościowego zostaną prędzej czy później wypłacone i „skonsumowane”

Jeśli oszczędzanie na koncie oszczędnościowym Cię nie satysfakcjonuje najlepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalistów i inwestować pieniądze np. na giełdzie.

* Z każdej premii oszczędzaj min 50%, a drugie 50% przeznacz na podniesienie swojego standardu życia. Dzięki temu będziesz od razu czuł satysfakcję, że oszczędzasz, a nie przejadasz wszystkiego co dostajesz.

Jednocześnie będziesz mógł poczuć się bogaty, bo 50% premii przeznaczysz na co tylko chcesz.

* Dziel się z innymi. Pomagaj ludziom potrzebującym, a wtedy poczujesz się jak bogaty człowiek i Twoja podświadomość również to zapamięta. „Nie jest bogaty ten, kto dużo ma, lecz ten, kto dużo daje.” Erich Fromm. Jakoś tak zawsze jest, że im więcej dobra dajemy z siebie innym tym więcej dobra do nas wraca.

Jeśli ten system wydaje Ci się zbyt prosty to możesz otworzyć sobie kilka kont np. konto na którym oszczędzasz na przyszłą emeryturę, konto oszczędzające na wakacje, konto oszczędzające na przyszłą edukację dla dzieci. Zawsze warto obliczyć sobie na jakiej kwocie nam zależy i wtedy oszczędzać proporcjonalnie do wyznaczonego celu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz