niedziela, 9 maja 2010

Budżet Domowy


„Nie pracujmy dla pieniędzy, niech one pracują dla nas.” Robert Kiyosaki


Zastanów się po co warto prowadzić domowy budżet? Jaki jest Twój cel prowadzenia takiego budżetu?

Chcesz wiedzieć ile na co wydajesz? Chcesz znać wydatki Twojego partnera? Twoich dzieci?

Dzięki wiedzy na temat tego ile wydajemy i na co możemy zapanować nad swoimi domowymi finansami.

Najważniejsze jest zastosowanie podziału na wydatki na które nie mamy wpływu oraz na wydatki na które wpływ mamy.

Do wydatków, na które nie mamy wpływu zaliczymy opłaty związane z:

* czynszem,
* telefonem,
* internetem,
* energią,
* ogrzewaniem,
* wodą,
* wszelkiego rodzaju kwoty kredytów i pożyczek.


Powinniśmy tu również uwzględnić opłaty, które zdarzają się od czasu do czasu np.:
* płatność OC za samochód,
* podatek gruntowy,
* ubezpieczenia mieszkania
* ubezpieczenie na życie i OC.

Tutaj należy uwzględnić wszelkiego rodzaju opłaty, na które nie mamy dużego wpływu- również te na które teoretycznie mamy wpływ np. opłaty związane z abonamentem telefonicznym- kwoty naszych opłat za telefon zawsze są zawarte w jakiś widełkach- minimalnie tyle ile wynika z mowy a maksymalnie tyle ile jesteśmy w stanie wydzwonić. Nawet nie używając telefonu i tak będziemy musieli płacić za niego rachunki, jeśli jest to telefon na abonament.


Wydatki na które mamy wpływ to koszty związane z naszym utrzymaniem takie jak:

* żywność
* odzież,
* zdrowie,
* uroda,
* artykuły gospodarstwa domowego,
* sport,
* książki i gazety,
* szkolenia,
* rozrywka,
* darowizny dla innych ,
* prezenty i wydatki nieplanowane itp.


Po pewnym czasie prowadzenia budżetu domowego będziemy wiedzieć ile wydajemy w której kategorii, jakie są nasze średnie koszty utrzymania.

Można samemu prowadzić sobie swój mały budżet np. w Excelu lub korzystać z programów dostępnych obecnie na rynku.

Obecnie jest na rynku bardzo dużo darmowych programów, które pomagają w zarządzaniu domowym budżetem- niektóre są dostępne tylko on line a inne po prostu instaluje się na komputerze. Przedstawię teraz krótko różne programy i ich możliwości, lecz tak naprawdę nieważne na który się zdecydujecie ważne żeby być konsekwentnym w tym co się robi by zapanować nad domowymi finansami.

1. Ace Money -Program do zarządzania prywatnymi finansami. W prosty sposób możemy zapanować nad przychodami, planowanymi wydatkami, kontami bankowymi, płatnościami, itp. Aplikacja posiada funkcjonalny interfejs użytkownika. Dzięki przyciskom możemy od razu przejść do odpowiedniej części - konta, inwestycje, banki, beneficjenci, kategorie, płatności, raporty. Możemy również zapoznawać się z najnowszymi kursami walut. Aplikacja posiada polską wersję językową. Wersja 30-dniowa.

2. ePortfel- To rozbudowany program do zarządzania finansami osobistymi. Aplikacja pozwala na ewidencję wydatków i przychodów wraz z opisem transakcji oraz tworzenie kategorii o dowolnej głębokości zagnieżdżeń. Umożliwia także pobranie historii transakcji z systemu mBanku. Aby używać programu ePortfel trzeba posiadać zainstalowaną wirtualną maszynę Javy tzw. Java Runtime. Aby bezpłatnie korzystać z aplikacji należy zarejestrować się na stronie producenta oraz kliknąć na pole "Generator licencji"
3. Bank 2.0 Program pozwala wielu użytkownikom na zapisywanie wszelkich wydatków, przychodów oraz pożyczek. Aplikacja pozwala przeglądać, modyfikować i usuwać dochody, wydatki oraz pożyczki z wybranych miesięcy. Można także przeglądać bilans z wybranego miesiąca lub ze wszystkich razem (co pokazuje nam stan naszego portfela). Aplikacja zawiera także bardzo kompleksową obsługę pożyczek. Bank jest w założeniu prostym w obsłudze programem do zarządzania budżetem domowym. Umożliwia też szybki dostęp do konta internetowego w wybranym banku.
4. Budżet Domowy -to aplikacja pod Windows, która pozwoli Ci trzymać pełną kontrolę nad wszystkimi wydatkami domowymi i nie tylko. Już nie będziesz musiał zastanawiać się dlaczego i na co tak szybko rozchodzą się pieniądze. Za pomocą kilku kliknięć sprawdzisz na co, ile wydajesz. Będziesz mógł lepiej planować wydatki co sprawi, że zaoszczędzisz więcej pieniędzy na dodatkowe przyjemności.
5. Domowe Finanse- Program kataloguje przychody i rozchody szeregując je według zdefiniowanych przez użytkownika grup wydatków (wydatki na czynsz, kosmetyki, opłaty). Przechowuje informacje o zaciągniętych długach oraz przyznanych pożyczkach. Umożliwia stworzenie listy wydatków zaplanowanych oraz sporządzenie na jej podstawie prognozy przyszłych rozchodów. Rejestruje operacje na rachunkach bankowych, takie jak wpłaty i wypłaty gotówki, prowizje i opłaty bankowe.
Zebrane dane można analizować tworząc bilans, prognozy, zestawienia i podsumowania stanu budżetu, sporządzając wykresy zestawieniowe lub drukując raporty. Program na bieżąco analizuje dane i w określonym terminie informuje użytkownika o zaplanowanych wydatkach, ważnym spotkaniu czy też o konieczności zapłacenia rachunku telefonicznego
6. Programy on line np. kontomierz.pl - Program umożliwia zarządzanie finansami domowymi. Wszystkie rachunki bankowe można podłączyć do kontomierza bez logowania się do każdego z kont osobno. W pełni automatyczny import danych ze wszystkich banków. Posiada również wygodną wyszukiwarkę transakcji, automatyczną kategoryzację wydatków, planer finansowy oraz wykresy podsumowujące wydatki.



Książki, które warto przeczytać:
„Budżet domowy pod ostrzałem” Adrian Hinc
„Budżet domowy czyli co musisz wiedzieć o oszczędzaniu” Kamil Deptuła

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz