poniedziałek, 2 stycznia 2012

Mam pomysł na biznes i co dalej….



75% dochodów w polskim budżecie pochodzi z mikro i małych firm. Często słyszę od znajomych, że chcą otworzyć własną firmę. Duża część ma dość pracy w korporacji i chcą połączyć swoją pasję z pracą. Widzą we własnej działalnośći łatwiejszy i przyjemniejszy sposób na życie.  Tylko czy osoba, która w korporacji zajmuje się tylko jedną literą z alfabetu biznesu jest w stanie nagle prowadzić firmę, w której będzie musiała znać się na całym alfabecie.



Jeśli pracujesz w korporacji i specjalizujesz się w działaniach Z, nie masz pojęcia czym zajmuje się dział A, B i C. I to jest fakt. Znasz się na swoim wycinku pracy, dostajesz  odpowiednio dobrą ponsję, a w zamian za swoje oddanie i zsługi otrzymujesz od szefa czasem bonus w postaci darmowych wieczorów i weekendów. Piszę czasem, bo często praca jest przedłużana, wydłużana itd.


Kilka faktów, któych każdy jest świadomy w teorii:
1. Własny biznes to praca 24h/7 dni w tygodniu.
Prowadziłam do tej pory kilka swoich biznesów, znam dużo osób związanych z biznesem i muszę stwierdzić, że:
- we własnym biznesie nie ma nadgodzin i zazwyczaj będziesz pracował dłużej niż 40h w  tygodniu- przynajmniej w pierwszej fazie prowadzenia biznesu.
- nie zdziw się, że czasem będziesz w pracy 12h i nie bęziesz zmęczony
- urlop tylko dla wytrwałych - prowadząc własną firmę udało mi się iść na urlop - 4 -dniowy. Wizja wyjazdu na 2 lub 3 tygodnie była zbyt abstrakcyjna.


2. Prowadząc własną firmę musisz znać się na wszystkim, bo ty i tylko ty jesteś za wszystko odpowiedzialny.
- księgowość- jeśli księgowa popełni błąd to i tak ty poniesiesz tego konsekwencje
- marketing- powinieneś mić w małym paluszu- jak dotrzeć do potencjalnych klientów, jakie komunikaty zastosować, jak określić grupę docelową, jak napisać ofertę, jakich zdjęć użyć. jak obsłużyć kanały social media, mailing itd.
- IT- to podstawa w dzisiejszym świecie, więc obsługa komputera, internetu, aplikacji pocztowych, CRM, interfejsu Twojej strony
- prawo- przynajmniej podstawy, żebyś był w stanie ogarnąć współpracę z kontrahentami, usługodawcami.
- kadry- zatrudniając pracownika nawet na umowę o dzieło/ zlecenie musisz rozróżniać dlaczego jakie są ich zalety i wady i dlaczego warto z nich skorzystać.
Każde z tych zagadnień możesz zlecić na zewnątrz (outsourcing), ale za efekt będziesz odpowiedzialny tylko i wyłącznie ty, więc warto żebyś choć trochę orientował się w danym temacie.


3. Bierzesz na siebie odpowiedzialność i ryzyko, bo jeśli coś nie wypali to na nikogo nie będziesz mógł zrzucić winy. Wszystkie frustracje jakie do tej pory zdarzało Ci się mieć wobec szefa i współpracowaników zostaną. Będą jednak skierowane na Twojego obecnego szefa, czyli Ciebie.  
- jeśli coś nie wypali Ty jesteś za to odpwiedzialny
- z drugiej strony każdy sukces będzie Twoim osobistym sukcesem
- podejmujesz ryzyko i musisz być świadomy porażki - 9 z 10 firm upada przez ukończeniem przez nie 2 roku życia. Twoja też może, ale nie musi.

Człowiek jest w stanie osiągnąć wszystko czego tylko pragnie. W biznesie potrzebna jest wiedza, szczęście i umiejętności. Wierzę w to, że Tobie się to uda.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz